W dniach 10 - 13.10.2017 r. uczennica klasy IIIa Publicznego Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych im. rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie - Magdalena Grzyb wraz z nauczycielką historii panią Bogusławą Szymkiewicz wzięła udział w seminarium edukacyjnym  „ Berlin jako krajobraz pamięci - historia narodowego socjalizmu i Holocaustu w stolicy Niemiec”.

 

Wyjazd był nagrodą dla 20 laureatów konkursu  „ Kiedy człowiek był tylko numerem. Obywatele polscy w niemieckich obozach zagłady w okresie II wojny światowej”, organizowanego przez IPN w Kielcach i Urząd Miasta Kielce. Uczennica napisała pracę pt. : „Byliśmy w Dachau”, opisującą życie działaczy związanych z okolicą Krasocina - Feliksa Raka i Józefa Gajdzińskiego.

Podróż do stolicy Niemiec przebiegła bardzo sprawnie. Organizatorzy zadbali o umilenie czasu młodzieży i opiekunom w czasie jazdy, poprzez omówienie planu i celu wyjazdu, przybliżeniu wiedzy o funkcjonowaniu obozów koncentracyjnych w III Rzeszy, a także poprzez obejrzenie filmu „ Historia Kowalskich”, który opowiadał o pomaganiu Żydom w czasie II wojny światowej przez polską rodzinę. Po dotarciu na miejsce i zjedzeniu kolacji, uczestnicy udali się na wieczorny spacer ulicami Berlina. Następny dzień poświęcony był ofiarom nazistowskiego reżimu. Uczennica wraz z opiekunką zwiedziły i poznały historię byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen w Oranienburgu, gdzie odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i wieńców pod pomnikiem gen. Stefana Grota Roweckiego. Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie miasta. Grupa zobaczyła m.in. Bramę Brandenburską, gmach Reichstagu, Uniwersytet Humbalda, wieżę telewizyjną. Kolejny dzień poświęcony był wystawom. Pierwsza z nich dotyczyła  „Organizacji zagłady Żydów europejskich”, połączonej z warsztatami naukowymi. Natomiast druga skierowana była ku „Topografii terroru” związanej z cierpieniem narodów w okresie II wojny światowej. Ostatniego dnia uczestnicy seminarium szczęśliwie dotarli do Kielc.

Pobyt w Niemczech, mimo trudnego i emocjonującego tematu, dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń, wiedzy, był okazją do poznania współczesnego Berlina i prawdziwą lekcją historii.