11 listopada 2014 - Święto Niepodległości

"Kiedy nagle las zaszumi

Mowę sosny gdy zrozumiesz ...

To już Polska"

         Dnia 7 listopada 2014 r. w ZPO w Krasocinie odbyła się akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległosci. Uroczystość miała niezwykle podniosły i patriotyczny charakter.

 

        Scenę udekorowano rysunkami o tematyce wojskowej i gałęziami brzóz. Na tle biało - czerwonych barw widniało hasło : "Bóg Honor Ojczyzna". Na środku sceny znajdowała się wykonany z papieru model czołgu z czasów I wojny światowej, który wzbudził szczególne zainteresowanie uczniów. Scenografię zaprojektowała p. Justyna Marcinkowska.

        W akademii udział wzięli uczniowie klas drugich PG w Krasocinie. Program w ich wykonaniu był znakomitą okazją do przypomienia sobie drogi Polski do niepodległości i sylwetek wybitnych Polaków walczących za Ojczyznę.

Wykorzystane w akademii teksty skłaniały również do refleksji nad tym, czym dziś jest patriotyzm, jak wyraża się miłość do Ojczyzny. Uroczystość ta była również znakomitą okazją do rozważań nad tym, jak współczesne pokolenie wykorzystuje wolność. Utwory poetyckie zaprezentowane z okazji Narodowego Święta Niepodległości niosły też ciągle aktualne przesłanie: wolność nie jest dana żadnemu narodowi raz na zawsze. Trzeba o nią się troszczyć i zabiegać. Warto podkreslić, że aktorzy sami zaprojektowali swoje stroje. Reżyserią przedstawienia zajęła się p. Anna Dumin - nauczycielka j. polskiego.

        O oprawę muzyczną zadbał chór szkolny pod kierunkiem p. Jolanty Pietrali. Współczesne piesni patriotyczne wielokrotnie były nagradzane gromkimi brawami. Akademię zakończyło wspólne odśpiewanie "Roty".

Tekst - Anna Dumin

Więcej zdjęć z akademii oraz ze Ślubowania klas I do zobaczenia w Galerii.